Możesz pomyśleć, że nie da się zrobić pysznego ciasta bez śmietanki, nabiału czy mleka.

Pomyśl jeszcze raz, nasz sklep internetowy pozwala zamówić i otrzymać w ciągu 48 godzin wszystkie ulubione wypieki i ciasta bez śladu mleka, laktozy lub jakichkolwiek produktów mlecznych.

Nasi cukiernicy pracowali niestrudzenie, aby przygotować przepisy na najpopularniejsze francuskie wypieki, takie jak croissanty, pains au chocolat, pain aux rodzynki i oczywiście torty urodzinowe.

Uszczęśliwi to ludzi wśród osób uczulonych na laktozę i nietolerujących laktozy, które stanowią ponad połowę światowej populacji, ale także wśród wyznawców diety roślinnej i wegetariańskiej, którzy odmawiają spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego z powodów moralnych i etycznych, czy też ze względów zdrowotnych.

Wiele badań pokazuje, że ograniczenie spożycia produktów zwierzęcych jest korzystne dla zdrowia poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju niektórych nowotworów, ale także cukrzycy typu 2, a także wzrost poziomu cholesterolu we krwi odpowiedzialnego za połowę zawałów serca i problemów sercowo-naczyniowych.

Mleko używane w tradycyjnych i przemysłowych kremach i wyrobach cukierniczych jest często nieekologiczne, co oznacza, że prawdopodobnie zawiera wiele hormonów, które pozwalają krowom produkować więcej mleka.

Zmniejszenie spożycia tego rodzaju hormonów jest oczywiście korzystne dla zdrowia, ponieważ mogą one zaburzać funkcjonowanie naszych naturalnych hormonów.

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób możemy uzyskać równie pyszny ganache i śmietankę do nadziewania naszych ciast i ciastek bez użycia mleka i nabiału.

Nasi cukiernicy opracowali przepis na nadzienie z ganache i gorzkiej czekolady pochodzące ze sprawiedliwego handlu, które zawiera organiczny krem z orzechów laskowych, organiczny proszek z ciemnego kakao oraz ekologiczny krem z czerwonej fasoli, który można znaleźć w niektórych azjatyckich i japońskich wypiekach, takich jak mochi .

Jednym z wyjaśnień zaskakującej długowieczności japońskiej populacji jest niskie spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ większość wypieków jest wypełniona słodką czerwoną fasolą, a nie kremami wytwarzanymi z produktów mlecznych.

Poszliśmy za przykładem naszych japońskich przyjaciół, a nasi cukiernicy odkryli, że przygotowanie ganachesu z tych w 100% roślinnych składników ma w ustach tę samą konsystencję i tę samą głębię smaku, co ganache i nadzienia z gęstych kremów zwierzęcych.

Jesteśmy jedną z niewielu cukierni w Europie, która oferuje w 100% wegańskie, bezlaktozowe i bezmleczne alternatywy dla ulubionych francuskich ciast i ciastek oraz zachęcamy do złożenia pierwszego zamówienia, aby odkryć przepisy, z których jesteśmy tak dumni.

Nie będziesz zawiedziony !

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie krzyżowe, które niepokoi większość osób uczulonych na laktozę i kazeinę, białko mleka,

pragniemy zapewnić, że w naszych warsztatach nie wytwarzamy żadnych produktów zawierających mleko i laktozę, ma to na celu uniknięcie zanieczyszczenia krzyżowego.

Zanieczyszczenie krzyżowe często występuje na blatach i robotach cukierniczych w warsztatach, które wytwarzają zarówno produkty z laktozą, jak i bez laktozy, co nie dotyczy nas.

Ta alergia na laktozę i mleko może objawiać się w bardzo gwałtowny sposób, może prowadzić do wyjazdu na izbę przyjęć, jesteśmy tego w pełni świadomi.

Gwarantujemy zatem całkowity brak mleka, laktozy i kazeiny w naszych produktach oraz gwarantujemy, że nadają się one do spożycia przez alergików.