Nie mogąc znaleźć zdrowej alternatywy dla naszych tradycyjnych wypieków, postanowiliśmy sami stworzyć ketogeniczne rogaliki, ketogeniczne pieczywo czekoladowe, bezcukrowe pieczywo z rodzynkami, a nawet ketogeniczne pieczywo!

Należy zrozumieć, że główne zagrożenie dla zdrowia w dziedzinie żywienia nadal pochodzi z przemysłowego cukru i olejów.

Rzeczywiście, bardzo słodkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli chleb i ciastka, są głównymi przyczynami otyłości.

Gdy jemy produkt o wysokim indeksie glikemicznym, węglowodany uwalniane do krwi są zbyt liczne, aby mogły być magazynowane w mięśniach jako rezerwa energetyczna, więc są przekształcane w tkankę tłuszczową, czyli tłuszcz podskórny.

Węglowodany nie mogą swobodnie pozostawać we krwi, ponieważ spowodowałoby to uszkodzenie żył i tętnic

Rozwiązanie na to, aby nie przybierać na wadze staje się wtedy oczywiste, nie należy spożywać pokarmów, które uwalniają zbyt dużo węglowodanów we krwi, czyli pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym.

Problem nie ma charakteru estetycznego, otyłość to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia.

Wiedząc o tym, większość osób dbających o swoje zdrowie woli unikać węglowodanów, takich jak chleb, ciasta i ciastka.

Mamy wiele dostępnych alternatyw dla cukru i tradycyjnej mąki, więc tworzenie zdrowszych ketogenicznych wypieków jest całkowicie możliwe.

Aby opracować nasze przepisy, przetestowaliśmy wiele alternatyw dla zwykłego cukru i mąki, udało nam się opracować przepisy ketogeniczne i o niskim indeksie glikemicznym, które są tak samo smaczne jak tradycyjne przepisy naszych ulubionych wypieków, takich jak rogaliki, pieczywo z rodzynkami i plasterki ciasta.

Nasze produkty zawierają najmniejszą możliwą ilość alergenów, więc nie zawierają laktozy, glutenu, jaj ani produktów pochodzenia zwierzęcego.

Być może zastanawiasz się, jak można zrobić ciastka i ciasta bez tych tradycyjnych składników.

To bardzo proste, inspirację czerpiemy od naszych japońskich przyjaciół, którzy używają głównie składników roślinnych, takich jak lekko słodka pasta z fasoli.

Nasza pasta z fasoli jest jednak słodsza niż ich, ponieważ używamy więcej stewii i cukru brzozowego, owoców mnicha, aby zaspokoić najbardziej chciwych.

W większości naszych przepisów używamy prawdziwej ekologicznej i Fair Trade czekolady i masła kakaowego, co pozwala nam gotować bez masła, w 100% wegańskie, bez śmietanki, bez laktozy i bez mleka, zachowując jednocześnie gładki i pyszny smak.

Robienie pysznych, niskoglikemicznych wypieków i ciastek jest łatwiejsze niż się wydaje.

Mamy nadzieję, że Ty również przyjmiesz zdrowszą dietę i skorzystasz z naszych alternatywnych wypieków, aby Ci pomóc.

Zapraszamy do naszego warsztatu w Goussainville, gdzie możesz przetestować i kupić nasze ciasta ketogeniczne, ciastka i ciastka bez cukru.

Jeśli nie mieszkasz w regionie Paryża, dostarczamy również na terenie całej Francji w ciągu 48 godzin, każde zamówienie jest świeżo przygotowywane w dniu wysyłki.